Pszczoły – życie które daje Ci żyć

Apel do rolników i wszystkich, którzy mogą przekazać tę informację dalej.

Każdego roku wiosną, kiedy na pola wyjeżdżaja maszyny i dokonują oprysków chemicznych giną miliardy owadów. Prawda jest taka, że nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę z konsekwecji wyginięcia owadów, a wielu z nich zupełnie bagatelizuje sprawę, stawiając własne przekonania na pierwszym miejscu. Okazuje się również, że większość rolników, pomimo częstych akcji władz lokalnych, ma nieaktualne informacje o czasie aktywności owadów a szczególnie pszczół. Właśnie teraz postaram się nieco przybliżyć aktualne dane.

Pszczoła miodna rozpoczyna swój dzień i wylatuje z ula między godziną piątą a ósmą rano, w zależności od pogody i umiejscowienia uli. Na południu Polski pierwsze pszczoły opuszczają ul najczęściej o godzinie 6.00 rano. O tej godzinie oprysk powinien być całkowicie wchłonięty przez roślinę (!!!).

Powrót do ula w miesiącach od 1 maja do 31 lipca w normalne ciepłe i słoneczne dni to godzina 21.00. Spóźnialskie zlatują nawet, gdy jest już prawie ciemno. Informacje które udzielane są rolnikom, że godzina 18-ta jest najwcześniejszą godziną do rozpoczecia oprysku są nieaktualne od conajmniej 10 lat, ze względu na ocieplenie klimatu. Obecnie najwcześniejszą godziną o której można zacząć oprysk jest godzina 21.00  a zakończenie czynności powinno miec miejsce nie później niż o godzinie 3 rano ponieważ roślina musi mieć czas na wchłonięcie oprysku, zanim pojawią sie owady !

Używanie w ciągu dnia chemicznych nawozów nalistnych również powoduje „zakręcenie” owadów, które po napotkaniu takiego środka na swojej drodze, często mają kłopot aby znaleźć drogę powrotną do ula. Spowodowane jest to wpływem takiego oprysku na system autonawigacji pszczoły. Zapraszam na ważny film dokumentalny, który doskonale naświetla powagę sytuacji, a wszystkich, którzy są w stanie przekazać go rolnikom, proszę o podjęcie takiego działania.


MIlczenie Pszczół przez Whitedevas

 

Tags: , , , , , , , , ,

4 komentarze "Pszczoły – życie które daje Ci żyć"

  • Vislanijczyk says:
  • staasek says:
  • Anetta says:
  • Vislanijczyk says: